מוקד מידע ארצי וקביעת תורים:
03-6-255-255 (24 שעות)
תושבי חו"ל חוויות מטופלים מתכתבים טבלת התקדמות שאלוני אבחון שלח לחבר לדף בית
א. ילד רגיל ( וגם מבוגר) אשר אינו סובל מהרטבת - לילה, חי בחופשיות מחלטת בנושא שליטה בשלפוחית. הוא אינו עושה כל פעולה מיוחדת על מנת שלא להרטיב בלילה. מערכת הרפלקסים האחראית על השליטה בשלפוחית בזמן שינה מתפקדת באופן עצמאי בדיוק כמו מערכות אחרות בגוף, נשימה, לב וכו'. הוא שותה בחופשיות בשעות הערב, הוא יכול להיות עייף ולישון שינה עמוקה מאד, הוא לא מושפע מהבדלי טמפרטורה או ממצבי רוח לפני השינה, הוא לא חייב להקפיד להתפנות לפני השינה, וכמובן שלא מעירים אותו באופן יזום בלילה.


ב. מתוך כך מטרתו של כל טיפול בהרטבה חייבת להיות: להביא את הילד המרטיב לאורח חיים רגיל, כמו זה של הילד הלא מרטיב. הוא יוכל ללכת לישון ללא כל אחריות או הכנות מיוחדות והוא - לא ירטיב.


ג. על רקע הנאמר לעיל, נסקור שאלות שונות הקשורות לנושא:


האם מותר לשתות בשעות הערב ולפני השינה?
בהחלט כן !!!
הרטבת - לילה אינה נובעת משתיית יתר לפני השינה. ילד רגיל יכול לשתות כאוות נפשו לפני השינה - הוא לא ירטיב בלילה. אם תהיה שלפוחית השתן שלו גדושה הוא יחוש את הלחץ ויקום לשרותים. כך גם צריך לחיות הילד המרטיב. לכן: יש לשתות בחפשיות מחלטת לפני השינה.
הנסיון לכפות על ילד הגבלות בשתיה לפני השינה, אינו מביא לכל הצלחה. הוא כן גורר ויכוחים ומריבות בין הילד וההורים ומעכיר את האווירה בבית.


האם חייבים להתפנות בשרותים לפני השינה?
בהחלט לא !!!
ילד רגיל לא ירטיב בלילה גם אם לא יתפנה בשרותים לפני השינה. . אם תהיה שלפוחית השתן שלו גדושה הוא יחוש את הלחץ ויקום לשרותים. כך גם צריך לחיות הילד המרטיב. לכן: אין לכפות התפנות בשרותים לפני השינה . יש להשאיר את ההחלטה בנושא באופן חפשי בידי הילד.
הנסיון לכפות על ילד התפנות בשרותים לפני השינה, אינו מביא כל תועלת. הוא כן גורר ויכוחים ומריבות בין הילד וההורים ומעכיר את האווירה בבית.
יש להדגיש כי לא תמיד יחוש הילד צורך להתפנות בשרותים בדיוק לפני השינה. סרובו להוראת ההורים נובעת מהסיבה הפשוטה: אין לו !!!
נזק נוסף בהקשר זה נגרם מכך שההורים , לפעמים, מפרשים את הסרוב כאדישות ,חוסר איכפתיות או אפילו רצון מכוון להרטיב בלילה, מטיחים האשמות כאלה בילד ומוסיפים לסבלו הנפשי ולתחושת הכשלון וחוסר האונים.


האם ישנם מאכלים או משקאות מסויימים מהם יש להימנע לפני השינה?
בהחלט לא!!!
ילד רגיל לא ירטיב בלילה , נקודה. הוא שותה ואוכל מה שהוא רוצה וכמה שהוא רוצה. . אם אכל או שתה מאכל או משקה בעל תכונות משתנות באופן מיוחד ,תהיה שלפוחית השתן שלו גדושה ,הוא יחוש את הלחץ ויקום לשרותים. כך גם צריך לחיות הילד המרטיב. לכן: אין להכתיב לו את סוגי המשקאות או המאכלים בשעות הערב ולפני השינה. יש להשאיר את ההחלטה בנושא באופן חפשי בידי הילד.
הנסיון להכתיב לילד סוגי משקאות או מאכלים לפני השינה, אינו מביא כל תועלת. הוא כן גורר ויכוחים ומריבות בין הילד וההורים ומעכיר את האווירה בבית.


האם הרטבת - לילה נובעת משינה עמוקה?
בהחלט לא!!
שינה עמוקה וטובה היא מבורכת ותורמת רבות לתפקוד תקין במשך היום. רוב הילדים והמבוגרים ישנים עמוק ואינם מרטיבים. גם הילד המרטיב יוכל לישון עמוק ולא להרטיב כאשר יטופל ובעייתו תיפתר.
אי לכך, יש לאפשר לילד המרטיב לשחק, להתרוצץ ולהתעייף כאוות נפשו במשך היום . אין לכפות עליו הגבלות כלשהן ואין להכתיב לו שעות שינה מוקדמות על מנת למנוע הרטבה בלילה.
נסיונות הגבלה כאלה יגררו מריבות וויכוחים עם ההורים ויעכירו את האווירה בבית.


האם יש להעיר את הילד בלילה להתפנות בשרותים?
לא!
ילד רגיל לא ירטיב בלילה בין אם יעירו אותו ובין אם לאו. השליטה בשלפוחית היא עצמאית ואוטומטית. רוב הילדים ( והמבוגרים) ישנים רצוף כל הלילה. אם השלפוחית גדושה הם קמים מעצמם להתפנות לשרותים.
כאשר מעירים ילד לשרותים בלילה ביזמת ההורים, ניתן למנוע הרטבה באותו לילה בלבד. פעולה זו אינה מובילה ליכולת שליטה עצמאית ואוטומטית של שלפוחית השתן. כאשר היא נמשכת לאורך זמן, היא עשויה לפגום באיכות השינה של הילד ולחבל בכושר הריכוז ובתפקודו בלימודים במשך היום.
כאשר הילד ישן עמוק ומתנגד להערה ולהליכה לשרותים, נוצרים ויכוחים ועימותים מתישים וחסרי תועלת הגורמים לעגמת נפש נוספת לו ולהוריו.


האם מתן פרסים על לילות יבשים תורם לפתרון הבעיה?
בהחלט לא!!
הרטבת - לילה אינה בשליטתו של הילד. זהו שיבוש בפעולתו של מנגנון רפלקסים אוטומטי המפקח על שלפוחית השתן. מטרתו של טיפול בבעיה היא לתקן את השיבוש הזה. הצעת פרסים או איום בעונשים עשויה לחדד את הדריכות של הילד , לגרום לו לישון פחות טוב ובכך להשיג שליטה בשלפוחית . שליטה זו אשר אינה מבוססת על תפקוד תקין ועצמאי של מערכת הרפלקסים , בדרך כלל, קורסת לאחר מספר ימים והילד חוזר להרטיב. בהקשר זה ניתן גם לראות תופעה נפוצה של ילדים מרטיבים אשר מצליחים להיות יבשים כאשר ישנים בבית אחר ( אצל קרובים או חברים). ההורים מפרשים זאת , בטעות , כ "עוד הוכחה " לכך שהילד מסוגל לשלוט בבעייה אם רק ירצה.
בנוסף לכך, בעצם יישומו של רעיון זה יש מסר של אי אמון ואי הבנה כלפי הילד, המטיל את האחריות לבעיה על כח הרצון שלו. זוהי טעות הפוגעת בדימוי העצמי של הילד ומוסיפה לתחושת הבדידות, התסכול וחוסר האונים.

לכן, אין להציע פרסים ואין לאיים בעונשים, כדרך להפסקה של הרטבת - לילה.


האם על הילד המרטיב לכבס בעצמו את כלי המיטה שלו?
בהחלט לא!!!
כאשר משימה זו מוטלת על הילד כעונש או כמחיר על מנת שיעשה מאמץ גדול יותר שלא להרטיב בלילה - היא שגויה, מזיקה ומשפילה.
בעיית ההרטבה נובעת מליקוי פיזיולוגי. לילד עצמו אין על כך שליטה של ממש. מתוך הטלת עונשים לא תתרום לפתרון הבעייה אלא רק תפגע ותשפיל את הילד.


הרטבת - לילה היא בעייה הנגרמת על רקע נפשי?
לא!! אבל.
מצבים רגשיים כגון: ריב לפני השינה, התנסות מרגשת במשך היום, מבחן קשה צפוי, וכו', עשויים להחמיר או להגביר את הבעייה אצל ילדים אשר מנגנון השליטה האוטומטי בשלפוחית שלהם אינו תקין.
ילד רגיל אשר אינו סובל מהרטבה חווה חויות רגשיות שונות ומגוונות, כחלק טבעי של מהלך החיים השגרתי, אך לא יגיב בהרטבה בלילה.
אי לכך, אין להפנות ילד מרטיב לטיפול פסיכולוגי. כאשר מטפלים בבעייה הפיזיולוגית, וכאשר מנגנון השליטה בשלפוחית יתפקד באופן תקין, תתבטל השפעתם של מצבים רגשיים שונים והם יחדלו מלעורר תגובות של הרטבת - לילה.


האם להשתמש באמצעי ספיגה ( תחתוני לילה) אצל ילדים מרטיבים?
התשובה הנכונה והיעילה ביותר לבעייה של הרטבת - לילה היא טיפול בבעייה והפסקת ההרטבה כבר מגיל ארבע.
אצל ילדים אשר אינם מטופלים, תחתוני הלילה הסופגים החד פעמיים מספקים הקלה פרקטית משמעותית על ההתמודדות עם הבעייה. הם חוסכים את אי הנעימות הפיזית, את הריחות ואת הכביסות. השימוש בהם מאפשר לילד ולמשפחה ללון מחוץ לבית, לצאת לטיולים וכיוב"ז.
ניתן להשתמש בתחתוני הלילה גם במהלך הטפול עצמו ( זמזם ההרטבה מוצמד לתחתונים) ולהימנע לחלוטין מהרטבה של בגדים וכלי מיטה.


האם הרטבת לילה היא תוצאה של טעויות אותן עשו ההורים בנסיונות הגמילה העצמיים שלהם ?
בהחלט לא!!
רוב הילדים נגמלים מהרטבה בלילה בין הגילים שנה וחצי ושלש. הגמילה מתרחשת כתהליך התפתחותי טבעי ואינה תלויה בדרך פעולתם של ההורים. אין למעשה דרך כלשהי " נכונה " אשר על ההורים לנקוט בה על מנת לגמול מהרטבה בלילה.
אי לכך, אין כל סיבה מוצדקת שהורים יחפשו את ה "טעויות" שעשו או יחושו תחושות אשם או כשלון בנושא זה.
כמעט כל הילדים אשר לא נגמלו באופן טבעי מהרטבת - לילה עד גיל 4, יכולים לקבל טיפול באמצעות " זמזם הרטבה " ולהיגמל.


האם הילד שלי מתאים לטיפול?
רוב הילדים מתאימים לטיפול באמצעות הזמזם האלקטרוני.
על מנת לקבל תשובה מדוייקת לגבי הילד שלכם, אנא מלאו את שאלון ההתאמה לטיפול , באתר זה, העבירו אותו אלינו ונשמח להשיב תשובה.


האם יש צורך בבדיקות רפואיות?
כאשר ההרטבה מתרחשת בלילה בלבד, אין צורך בבדיקות רפואיות. כאשר להרטבה בלילה נלויית גם הרטבה ביום , בזמן ערות, כדאי לבקש את רופא הילדים לבצע בדיקות שתן ולבצע בדיקת אולטרה סאונד של דרכי השתן.


האם הטיפול עלול להזיק?
הטיפול באמצעות ה "זמזם האלקטרוני" לא יכול להזיק כלל.
לגמילה מהרטבת - לילה השפעות חיוביות משמעותיות במספר תחומים.
משתפרת האוירה הכללית בבית - שחרור מנטל של כביסות, ריחות לא נעימים, כעסים על הילד והצורך לשמור , סוד ".
משתפר הדימוי העצמי של הילד אשר חש תחושת כשלון והתבייש בבעיית ההרטבה.
מתחזק הבטחון העצמי ויכולת ההסתגלות החברתית כתוצאה מהסרת המגבלות על טיולים, לינה אצל חברים וכיוב"ז.


ניסינו בעבר ולא הצלחנו - האם נצליח עכשיו?
כאשר מנסים טיפול באמצעות ה "זמזם האלקטרוני " ללא הדרכה מקצועית מתאימה, יש סיכוי רב להיכשל. כאשר מבצעים את הטיפול במסגרת , בהדרכה ובמעקב מקצועי מסודר, קשה מאד להיכשל.
גם אם נכשלתם בעבר, יש לכם סכוי טוב להצליח הפעם.


האם עדיף לטפל בחורף או בקיץ?
ממש לא משנה.
כל זמן וכל עונת שנה הם טובים להתחלת טיפול בבעיית ההרטבה.
האם הטיפול כולל שיחות עם הילד?


אני הרטבתי עד גיל 14, האם גם בני ירטיב עד גיל זה?
בהחלט לא !!!

הנטיה להרטבה , במקרים רבים , עוברת בתורשה. יחד עם זאת אין כל הכרח שילד ירטיב עד הגיל אשר בו אחד מהוריו הרטיב. ניתן לטפל בבעייה כבר מגיל 4 אצל כל הילדים.


שלום וברכה
בן 3 עוד חודשיםמגמול גיל 3.4 חווה רגרסיה מלאה של פיפי וקקי מזה שבוע,ניגש פעמים בודדות לפיפי בלבד... האם יש צורך לטפל האם לתת עוד זמן כיצד לנהוג אודה לתשובה...

שלום רב
אשמח לעזור
נא צרו קשר ישיר
0522682118

לשיחה קצרה מקדימה לפני פגישה במרפאה

בברכה

ד"ר ברוך קושנירשלום רב, יש לי 3 ילדים, בן 5.4 , בן 3.8, בת שנה. שני הגדולים שלי גמולים מחיתולים אך עדיין מרטיבים כל לילה. בהתחלה היינו מקימים אותם באמצע הלילה ולוקחים אותם לשירותים אך הפסקנו עם זה כי זה לא עזר. אנחנו כבר מיואשים
שלום

אשמח לעזור
נא התקשרי אלי ישירות
0522682118

בברכה

ד,ר ברוך קושנירשלום , אני בת 19 וחצי והיום פעם ראשונה מזה שאני זוכרת את עצמי ברח לי השתן באמצע הלילה .
מאוד מדאיג אותי כי אני משרתת בבסיס סגור וישלי בן זוג .. מה עושים במצב כזה?

שלום רב
נראה כי מדובר כאן באירוע בודד חד פעמי ואין צורך לדאוג
זוהי תופעה מוכרת

במידה והאירוע יחזור על עצמו בתוך החודש הקרוב כיתבי אלינו שוב

בברכה

ד"ר ברוך קושניר


שלום, אבקש תזכורת לגבי הסימנים בטבלת המעקב
שמש-
ממטרים-
מבול-
תודה

שמש - היה יבש כל הלילה
ממטרים - כתם קטן ההרטבה החלה אבל הופסקה באמצע
מבול -- כתם גדול כל השתן ברח


שלום ד״ר קושניר,
שוחחתי עמך בנגע לזהר ביתי בת ה-7 לגבי הטבת יום בלבד. סיימת את השיחה בכך שתשלח לי מייל בנושא הרטבת יום והנחת אותי לעשות ככתוב. אודה לך על שליחת המייל ועל נדיבותך. כל טוב, מירי

הרטבה ( טיפטופים ) בזמן ערות

כ 20% מהילדים המרטיבים בלילה מרטיבים גם בזמן ערות. התופעה באה לידי ביטוי בדרך כלל בכתמים קטנים, עיגולים, ההולכים ומתרחבים על הבגד. כאשר מציעים לילדים אלה ללכת לשירותים הם בדרך כלל משיבים כי הם לא מרגישים צורך. גם כאשר צופים בהם עושים מאמץ להתאפק ( מדדים מרגל אחת לשניה או מצליבים רגלים בכח ) הם ממשיכים לטעון כי לא מרגישים כל צורך. דקה או שתיים לאחר מכן מופיע כתם על הבגדים. הורים רבים מסבירים תופעה זו בכך שהילד עסוק ומרוכז בדברים אחרים או חושש להפסיד משהו . הסבר זה נראה הגיוני אך למעשה אם כך היה הדבר היינו כולנו מסתובבים עם כתמי שתן על הבגדים. כולנו , גם ילדים וגם מבוגרים עסוקים ומרוכזים בדברים שונים ולמרות זאת יודעים לשלוט ולהתאפק באופן מושלם. יש גם כאלה הכועסים מאד על הילד ומשערים כי מדובר כאן בהתנהגות מכוונת. ובכן – המצב לא כל כך פשוט. ישנם מקרים המגיעים אלינו למרפאה בהפניית רופא עור בשל פריחות ודלקות מתמשכות. מציקות ומכאיבות ולמרות זאת ממשיכים לטפטף. נראה כי מספר גורמים תורמים להתהוות התופעה.
אל ייאוש – יש פתרון
א. כאשר מדובר בהרטבת יום הנלוויית להרטבת לילה - התמקדות בטיפול התנייתי באמצעות זמזם הרטבה בבעיית הלילה פותרת גם את בעיית ההרטבה ביום כמעט בכל המקרים.
ב. כאשר מדובר בהרטבת יום בלבד ( זוהי תופעה נדירה במיוחד ) ללא הרטבה בלילה מומלץ לפעול על פי ההנחיות הבאות:

יש לקחת את הילד לשירותים אחת ל 45 דקות בכל זמן שהוא נמצא ליד אחד מההורים. ההדגשה היא על לקחת. לא להציע, לא לבקש, פשוט לקחת פיזית ביד ולנסות להשתין באסלה. גם אם הילד מתנגד, אומר שאין לו, מבטיח לעשות אחר כך, בכל מקרה, לא לוותר. הילד חייב ללכת לשירותים ולנסות. חייב לנסות לא חייב לעשות. השהייה בשירותים כשתי דקות כל פעם. ברוב המקרים יש שיפור משמעותי אחרי שבועיים. אז עוברים לתדירות של כל שעה וחצי, אח"כ לתדירות של כל שעתיים וחצי ובהדרגה מצמצמים את מעורבות ההורים עד אשר אין צורך להתערב כלל. במהלך הטיפול, כל פעם שהילד הולך לשירותים מיזמתו הוא מבטל את הלקיחה הבאה על ידי ההורים ( למשל לקחו אותו בחמש. הפעם הבאה היא שש. ב חמש ועשרים הילד הולך מיזמתו – הוא ביטל את הלקיחה של שש).
בנוסף לפעולות הנ"ל מומלץ לבצע גם בדיקת רופא ילדים ובמיוחד בדיקת אולטרה סאונד של דרכי השתן.
בהצלחה,
ד"ר ברוך קושניר
פסיכולוג קליני
מרפאות ד"ר ברוך קושניר :הרטבת לילה, בעיות ביציאות, גמילה מחיתולים
מוקד מידע ארצי 03 6 255 255
הרטבת לילה וחרדת אסלה www.kushnir.co.il
גמילה מחיתולים www.aslaksuma.co.ilשלום.
רציתי לדעת אם יש פיתרון לבריחת שתן ביום.ילד בן 5.5.
בלילה הבעיה לא קיימת.
תודה

הרטבה ( טיפטופים ) בזמן ערות

כ 20% מהילדים המרטיבים בלילה מרטיבים גם בזמן ערות. התופעה באה לידי ביטוי בדרך כלל בכתמים קטנים, עיגולים, ההולכים ומתרחבים על הבגד. כאשר מציעים לילדים אלה ללכת לשירותים הם בדרך כלל משיבים כי הם לא מרגישים צורך. גם כאשר צופים בהם עושים מאמץ להתאפק ( מדדים מרגל אחת לשניה או מצליבים רגלים בכח ) הם ממשיכים לטעון כי לא מרגישים כל צורך. דקה או שתיים לאחר מכן מופיע כתם על הבגדים. הורים רבים מסבירים תופעה זו בכך שהילד עסוק ומרוכז בדברים אחרים או חושש להפסיד משהו . הסבר זה נראה הגיוני אך למעשה אם כך היה הדבר היינו כולנו מסתובבים עם כתמי שתן על הבגדים. כולנו , גם ילדים וגם מבוגרים עסוקים ומרוכזים בדברים שונים ולמרות זאת יודעים לשלוט ולהתאפק באופן מושלם. יש גם כאלה הכועסים מאד על הילד ומשערים כי מדובר כאן בהתנהגות מכוונת. ובכן – המצב לא כל כך פשוט. ישנם מקרים המגיעים אלינו למרפאה בהפניית רופא עור בשל פריחות ודלקות מתמשכות. מציקות ומכאיבות ולמרות זאת ממשיכים לטפטף. נראה כי מספר גורמים תורמים להתהוות התופעה.
אל ייאוש – יש פתרון
א. כאשר מדובר בהרטבת יום הנלוויית להרטבת לילה - התמקדות בטיפול התנייתי באמצעות זמזם הרטבה בבעיית הלילה פותרת גם את בעיית ההרטבה ביום כמעט בכל המקרים.
ב. כאשר מדובר בהרטבת יום בלבד ( זוהי תופעה נדירה במיוחד ) ללא הרטבה בלילה מומלץ לפעול על פי ההנחיות הבאות:

יש לקחת את הילד לשירותים אחת ל 45 דקות בכל זמן שהוא נמצא ליד אחד מההורים. ההדגשה היא על לקחת. לא להציע, לא לבקש, פשוט לקחת פיזית ביד ולנסות להשתין באסלה. גם אם הילד מתנגד, אומר שאין לו, מבטיח לעשות אחר כך, בכל מקרה, לא לוותר. הילד חייב ללכת לשירותים ולנסות. חייב לנסות לא חייב לעשות. השהייה בשירותים כשתי דקות כל פעם. ברוב המקרים יש שיפור משמעותי אחרי שבועיים. אז עוברים לתדירות של כל שעה וחצי, אח"כ לתדירות של כל שעתיים וחצי ובהדרגה מצמצמים את מעורבות ההורים עד אשר אין צורך להתערב כלל. במהלך הטיפול, כל פעם שהילד הולך לשירותים מיזמתו הוא מבטל את הלקיחה הבאה על ידי ההורים ( למשל לקחו אותו בחמש. הפעם הבאה היא שש. ב חמש ועשרים הילד הולך מיזמתו – הוא ביטל את הלקיחה של שש).
בנוסף לפעולות הנ"ל מומלץ לבצע גם בדיקת רופא ילדים ובמיוחד בדיקת אולטרה סאונד של דרכי השתן.
בהצלחה,
ד"ר ברוך קושניר
פסיכולוג קליני
מרפאות ד"ר ברוך קושניר :הרטבת לילה, בעיות ביציאות, גמילה מחיתולים
מוקד מידע ארצי 03 6 255 255
הרטבת לילה וחרדת אסלה www.kushnir.co.il
גמילה מחיתולים www.aslaksuma.co.ilשלום וברכה! יש לנו בת בת 4 וחצי, נגמלה בקלות לפני גיל שלוש, גם ביום וגם בלילה. כמעט ולא קרה שפספסה. בשבועות האחרונים (מאז החל החורף) היא מפספסת כמעט כל לילה ונהיית מאד מתוסכלת מכך. לא ראינו שום שינויים רגשיים במהלך היום. חשבנו שזה בגלל הקור, חיממנו את החדר חימום נוסף ובמשך שבוע היא לא פספסה כלל. בשלושת הלילות האחרונים היא שוב פספסה. נשמח לשמוע את עצתך. תודה!
שלום
אשמח לעזור
נא צרו עימי קשר ישיר
0522682118
בברכה

ד"ר ברוך קושניר


שלום רב,
בני בן השלוש וחצי, נכנס גמול לגן עירייה ולאחר כחודש חלה רגרסיה בכל נושא הקקי, הוא עושה קקי רק בתחתונים, עם פיפי אין שום בעיה.
האם אתה מטפל במקרים כאלה ?
תודה רבה

שלום
אשמח לעזור
נא צרו עימי קשר ישיר
0522682118
בברכה

ד"ר ברוך קושניר


בני בן ארבע, ללא בעיות של עצירות. בשבוע האחרון עשה פעמיים קקי במכנסיים מתוך שינה בלבד. אין לו בעיה לעשות באסלה. האם זה משהו מקרי שיחלוף או שצריך טיפול? ממה זה נובע? משהו רגשי?
שלום רב
אם הבעיה תחזור על עצמה יותר מפעמיים במשך השבועיים הקרובים נא כיתבי אלי שוב
בברכה

ד"ר ברוך קושניר


שלום וברכה,
ביתנו בת שמונה, הייתה בטיפול במרפאתכם, (התחלנו לפני כשנתיים) בעזרתה של דפי ענבר בירושלים (שליוותה אותנו בחלק נכבד של התהליך). ולאחר כמעט שנה חשנו חוויה של הצלחה ממשית וחשבנו שאנחנו אחרי זה לחלוטין. אולם מזה כחודש הרטבת הלילה חזרה ובגדול. מה עלינו לעשות במצב כזה?? להתחיל מחדש? לנסות משהו אחר? אנחנו מעט אובדי עצות. נשמח לקבל את תגובתכם

שלום רב

נא צרו קשר עם דפי
0525725722

תאמו עמה פגישה במרפאה
קורה לפעמים שהבעיה חוזרת
יש לחזור מחדש על הטיפול עם הזמזם

בהצלחה

ד"ר ברוך קושנירשלום דר קושניר,
ילדנו בן 3.7 חודשים, מתאפק לעשות קקי, ורק לאחר לחץ, שוחד, הצגה מתרצה.

נשמח להגיע לשיחת ייעוץ.

תודה,
ליאת

שלום ליאת

אשמח לעזור
נא צרי עימי קשר טלפוני לשיחה מקדימה
0522682118

בברכה

ד"ר ברוך קושניר
תודה רבה! ההנחיה אכן עזרה מאוד! (כשניסינו בזמנו לבד זה לא ממש התקדם...)
מצויין

ד"ר ברוך קושניר


כל כמה זמן שלפוחית השתן מתמלאת ומהו נפחה אצל ילדים?
שלום רב
נא הפנו שאלה זו אל רופא הילדים או אל רופא אורולוג. בברכה ד"ר ברוך קושניר


דר קושניר שלום
ביתי היום בת 7.5
בגיל 2.5 נגמלה כליל בוקר וערב מטיטולים מדי פעם היו פיספוסים אבל לא משמעותיים
בשנה האחרונה חזרה להרטיב באופן קבוע מדי לילה
מה הגורם?
כיצד עלינו לטפל?

שלום רב

מדובר כאן בתופעה מוכרת של הרטבה משנית.

ניתן בהחלט לטפל ולפתור את הבעיה
אשמח לעזור
נא צרו עימי קשר ישיר
0522682118

בברכה

ד,ר ברוך קושנירדר קושניר שלום! יש לי בת בת 8 והיא עדין עושה פיפי בלילה במיטה עשינו בדיקה אולטרסאונד והכל בסדר. הייתה לוקחת כדורים למניעה וזה קצת עזר אבל עבר כבר שנה ועדיין היא עושה אומנם מידי פעם.. אז בבקשה מה עושים? תודה מראש חני.

שלום חני

אשמח לעזור

נא צרי עימי קשר ישיר
0522682118

עם שובי מחו"ל

החל מיום ראשון

30.10.16

בברכה

ד"ר ברוך קושנירשלום דר קושניר
אני נתקלת בקשיים מסויימים באתר. כשאני מזינה הערה לא תמיד זה נקלט בנוסף ניסיתי לשלוח אליך את טבלת ההתקדמות ושוב נפתח כביכול חלון קטן לאישור אב ל שוב החלון נפתח ולא יודעת אם קיבלת את הטבלה
שאלה אחרונה
האם שליחת הטבלה פעמיים בשבוע זה מספיק לדעתך?
תודה מראש
סיגל

שלום סיגל

אני מקבל את הטבלה שאת שולחת דרך האתר
אין שום בעיה
נא העבירי אותה אלי פעם בשבועיים

בברכה

ד"ר ברוך קושנירשלום ד"ר קושניר
האם יש ללחוץ על הכפתור האדום שבזמזם בכל פעם שמפעילים מחדש את הזמזם?
תודה מראש
סיגל


שלום

להפעלת המכשיר יש להעביר תחילה את הכפתור במכשיר הלבן למצב

ON

ולאחר מכן להקליק על הכפתור האדום בריבוע השחור

יש לחזור על פעולות אלה בכל פעם שמפעילים את המכשיר מחדש

בברכה

ד"ר ברוך קושנירשלום רב, בני בן 5, ילד שני בבית, סהכ בריא, מרטיב לעיתים קרובות את התחתונים והמכנסיים במהלך היום. מדובר בהרטבות קטנות יחסית ולא בשיטפון של שתן.לפעמים קורה שאני מזהה אצלו צורך במתן שתן ונדמה שהוא מתעצל ללכת. כאשר שואלים אותו מדוע הרטיב הוא עונה שאינו שם לב לכך. האם יש לשקול בירור רפואי מעמיק?
תודה.

שלום אורית

אשמח לעזור
נא התקשרי עימי אחרי שובי מחול ב 23 לחודש
בינתיים את מוזמנת למלא שאלון איבחון באתר שלנו

https://www.kushnir.co.il/ask_kushnir_questions.php

בברכה

ד"ר ברוך קושניר
0522682118שלום וברכה שאלה ממטופלים של דפי-ירושלים.
דניאל (8.5) נגמל בהצלחה לא הרטיב מספר חודשים, כ4. נסעמו בקיץ לחודשיים לחו"ל. כעת היו 2הרטבות, ללא סיבה מובהקת, מעט קריר יותר, ללא שתיה מרובה, רגשית ייתכנו ענייני הסתגלות וייתכן כי החזרה הצפויה ארצה ולמסגרות מלחיצה אך לא מראה משהו אקוטי. המכשיר נותר בארץ מאחר שכולנו חשנו בטחון בגמילה.
אשמח להכוונה.
תודה ש

שלום רב

על פי כללי הטיפול יש לחזור לשימוש מלא בזמזם לאחר שלשה אירועים של הרטבה מלאה בתוך פרק זמן של חודש
ניתן להיות גמישים ולחזור לזמזם גם אחרי חמישה אירועים כאלה

בברכה

ד"ר ברוך קושנירהי
הייתי אתמול עם הבת שלי ולקחנו פעמון לגמילת לילה.
הילדה שלי ישנה כבר חודש ללא חיתול ומרטיבה כל לילה.
האם נכון בעיניך לשים את הזמזם בתוך חיתול או שלא כדאי להחזיר אותה לחיתול?

שלום רב,

אין כללים חד משמעיים בנושא זה. אתם מוזמנים לפעול על פי הרגשתכם. שימוש בחיתול בזמן הטיפול יחסוך את ההתמודדות המיותרת עם כלי מיטה רטובים. מומלץ לקבל את ההחלטה תוך שיתוף פעולה עם הילד.

בברכה

ד"ר ברוך קושניר
שלום. בתי בת 3, גמולה ביום מזה כארבעה חודשים. התחלנו לפני כ-3 שבועות גמילת לילה והילדה לא מצליחה כלל... מה כדאי לעשות?
גמילה מהרטבה בלילה באמצעות הפסקת השימוש בחיתול

רוב הילדים נגמלים מהרטבה בלילה באופן טבעי ללא התערבות כלשהיא מצד ההורים. את התהליך הטבעי הזה ניתן לזרז על ידי התערבות יזומה מצד ההורים.
מוצגת כאן לפניך הדרך בה יש לפעול כאשר מנסים לזרז את תהליך הגמילה הטבעי מהרטבה בזמן שינה.


יש להפסיק את השימוש בחיתול למשך שלשה שבועות.

לאפשר לילד לישון ללא חיתול.
לאפשר לו לשתות באופן חופשי בשעות הערב,
לעודד התרוקנות בשירותים לפני השינה אך לא להפעיל לחץ,
להימנע מהערות יזומות של הילד לשירותים במהלך הלילה.

לעקוב אחר ההתרחשויות.

אם מספר הלילות היבשים הולך ומתרבה בהדרגה -- זה מלמד שהילד נמצא בתהליך גמילה טבעי וכנראה יגיע ליובש מחלט עם הזמן.

אם הילד ממשיך להרטיב ללא כל שינוי במהלך שלשת השבועות -- זה מלמד שלא מתבצע תהליך גמילה טבעי.במצב זה ניתן:

להחזיר את השימוש בחיתול ולנסות שוב בעוד מספר חודשים.

או

לפנות לטיפול באמצעות זמזם הרטבה אלקטרוני אלחוטי.

המיכשור, השיטות והאמצעים הקיימים כיום מאפשרים התערבות טיפולית מוצלחת כבר מגיל שלש – כאשר היא מתבצעת במסגרת הדרכה, ליווי ומעקב במרפאה מקצועית.
לקריאה ולהצגת שאלות נוספות בנושא:

www.kushnir.co.il

www.taftuf.co.il

dr-kushnir@kushnir.co.ilהבן שלי בן 5 וגמוך כבר 3 שנים. הבעיה שעד היום שוכח ללכת בזמן לעשות פיפי. תמיד רץ כשזה דחוף וכמעט כל יום בואח לו מעט בתחתון. ניסיתי גישה של נזיפה וניסיתי גם גישה של התעלמות. שוחחתי איתו שוב ושוב ואני לא רואה שיפור. אשמח לעצה
הרטבה ( טיפטופים ) בזמן ערות

כ 20% מהילדים המרטיבים בלילה מרטיבים גם בזמן ערות. התופעה באה לידי ביטוי בדרך כלל בכתמים קטנים, עיגולים, ההולכים ומתרחבים על הבגד. כאשר מציעים לילדים אלה ללכת לשירותים הם בדרך כלל משיבים כי הם לא מרגישים צורך. גם כאשר צופים בהם עושים מאמץ להתאפק ( מדדים מרגל אחת לשניה או מצליבים רגלים בכח ) הם ממשיכים לטעון כי לא מרגישים כל צורך. דקה או שתיים לאחר מכן מופיע כתם על הבגדים. הורים רבים מסבירים תופעה זו בכך שהילד עסוק ומרוכז בדברים אחרים או חושש להפסיד משהו . הסבר זה נראה הגיוני אך למעשה אם כך היה הדבר היינו כולנו מסתובבים עם כתמי שתן על הבגדים. כולנו , גם ילדים וגם מבוגרים עסוקים ומרוכזים בדברים שונים ולמרות זאת יודעים לשלוט ולהתאפק באופן מושלם. יש גם כאלה הכועסים מאד על הילד ומשערים כי מדובר כאן בהתנהגות מכוונת. ובכן – המצב לא כל כך פשוט. ישנם מקרים המגיעים אלינו למרפאה בהפניית רופא עור בשל פריחות ודלקות מתמשכות. מציקות ומכאיבות ולמרות זאת ממשיכים לטפטף. נראה כי מספר גורמים תורמים להתהוות התופעה.
אל ייאוש – יש פתרון
א. כאשר מדובר בהרטבת יום הנלוויית להרטבת לילה - התמקדות בטיפול התנייתי באמצעות זמזם הרטבה בבעיית הלילה פותרת גם את בעיית ההרטבה ביום כמעט בכל המקרים.
ב. כאשר מדובר בהרטבת יום בלבד ( זוהי תופעה נדירה במיוחד ) ללא הרטבה בלילה מומלץ לפעול על פי ההנחיות הבאות:

יש לקחת את הילד לשירותים אחת ל 45 דקות בכל זמן שהוא נמצא ליד אחד מההורים. ההדגשה היא על לקחת. לא להציע, לא לבקש, פשוט לקחת פיזית ביד ולנסות להשתין באסלה. גם אם הילד מתנגד, אומר שאין לו, מבטיח לעשות אחר כך, בכל מקרה, לא לוותר. הילד חייב ללכת לשירותים ולנסות. חייב לנסות לא חייב לעשות. השהייה בשירותים כשתי דקות כל פעם. ברוב המקרים יש שיפור משמעותי אחרי שבועיים. אז עוברים לתדירות של כל שעה וחצי, אח"כ לתדירות של כל שעתיים וחצי ובהדרגה מצמצמים את מעורבות ההורים עד אשר אין צורך להתערב כלל. במהלך הטיפול, כל פעם שהילד הולך לשירותים מיזמתו הוא מבטל את הלקיחה הבאה על ידי ההורים ( למשל לקחו אותו בחמש. הפעם הבאה היא שש. ב חמש ועשרים הילד הולך מיזמתו – הוא ביטל את הלקיחה של שש).
בנוסף לפעולות הנ"ל מומלץ לבצע גם בדיקת רופא ילדים ובמיוחד בדיקת אולטרה סאונד של דרכי השתן.
בהצלחה,
ד"ר ברוך קושניר
פסיכולוג קליני
מרפאות ד"ר ברוך קושניר :הרטבת לילה, בעיות ביציאות, גמילה מחיתולים
מוקד מידע ארצי 03 6 255 255
הרטבת לילה וחרדת אסלה www.kushnir.co.il
גמילה מחיתולים www.aslaksuma.co.ilשלום,
בתי בת שנתיים וחמישה חודשים. נגמלה מטיטול בגיל שנתיים ושלושה חודשים. הגמילה עברה מאוד מהר ובקלות (פיפי וקקי). אחרי כמספר שבועות התחלנו גמילת לילה שעברה בסדר בתקופה הראשונה אבל בחודש האחרון היא מרטיבה כל לילה. לפעמים הרבה לפעמים מעט.
מה אתה מציע לעשות? האם להחזיר טיטול
(זו ממש עדיפות אחרונה שלי ולדעתי היא גם לא תסכים).
האם זה מצב נורמלי? אשמח מאוד לעצתך בנושא,
תודה
עדי

שלום עדי
אשמח לעזור
נא צרי עימי קשר טלפוני
0522682118

בברכה

ד"ר ברוך קושנירשלום רציתי לשאול
לבן שלי יש מחלה כרונית פברומאלגיה לפעמים יש לו הרטבת לילה האם המחלה פברומאלגיה היא יכולה לגרום להרטבת לילה?

שלום רב
אשמח לשוחח עימך ביתר הרחבה בנושא הרטבת הלילה

לגבי שאלת הקשר בין פברו מאלגיה ובין הרטבה מומלץ שתפני את השאלה אל רופא הילדים

בברכה

ד"ר ברוך קושניר 0522682118שלום דוקטור
סיימנו טיפול בזמזם אצלך בחודש מאי לאחר שלושה חודשי טיפול, בילד היה יבש מזה חודשיים
ובשני לילות האחרונים הוא שוב מרטיב בלילה. מה ניתן לעשות ?

שלום מורן
אנחנו חוזרים לשימוש מלא בזמזם אחרי שלשה אירועים של הרטבה ממש גדולה בתוך טווח של חודש ימים

בברכה

ד,ר ברוך קושנירשלום,
עברנו שבוע יבש ללא תקלות ואתמול בלילה אופיר גם קם לעשות פיפי לבד
מה עושים עכשיו? האם ממשיכים עם הזמזם או שאפשר לנסות בלי? או מתי מתחילים לנסות בלי?<
תודה על תשובתך

שלחתי את תשובתי אליכם במייל הפרטי שלכם

בברכה

ד"ר ברוך קושניר


שלום רב,
בני בן 3.5, נגמל מטיטול בגיל 2.4. לפני יותר מחצי שנה הוא החל "לעשות קקי" בתחתונים. אנו מניחים שזה בעקבות שינויים רבים שחלו בחיינו, חזרנו לארץ לאחר שהייה של שנה בקוסטה ריקה ולאחר מכן הגענו שר לבית הורי לחצי שנה עד שהבית שלנו היה מוכן. ברגע שנכנסנו לביתנו החדש תופעה זו תפסה תאוצה ל-3 פעמים ביום, גם בגן וגם בבית.היינו בהדרכת הורים קבוצתי ויחידני. הייתה הפסקה לחלוטין של חודש ולפני שבועיים זה שוב חזר. אני מיואשת וכבר אין לי פתרונות ניסינו הכל מהכל. הילד מגיב לזה בנונשלנט גמור מעודד את עצמו שמחר הוא יצליח לעשות בשרותים. האם תוכל לעזור לנו?

שלום רב

אשמח לעזור

נא צרו עימי קשר טלפוני לשיחה מקדימה לפני קביעת פגישה במרפאה

בברכה

ד"ר ברוך קושניר
0522682118שלום לך
אני במצב של התמוטטות יש לי ילד בן שנתיים ו11 חודשים ניסיתי כמה לגמול אותו ולא רוצה אתמול התעצבנתי ואמרתי זהו אני מורידה ומלבישה תחתונים אבל הבעיה שהוא עושה פיפי על עצמו למרות שלפני דקה הוא היה בשירותים
וקקי עדיין לא עשה הוא מתאפק מאתמול כל דקה או שתיים אני מכניסה לשירותים אבל לשווא
ואני מאד מתעצבנת מרוב שאני לחוצה שהוא צריך להוריד כי עוד מעט הוא נכנס לגו דרך עירייה
לא יודעת מה לעשות
למרות שזה לא ילד ראשון זה השלישי אבל בהפרש של 7 שנים בינו לבין האמצעי
וכולם מדברים כאילו שאני לא רוצה שיגמל נמאס לי
סליחה על אורך ההודעה
תודה מראש

שלום רב

אשמח לעזור

נא צרי עימי קשר לשיחה מקדימה לקראת קביעת תתור לפגישה במרפאה

בברכה

ד"ר ברוך קושניר
0522682118שלום ד"ר. הבת שלי בת שנתיים וחודש. נגמלה מהר ובקלות מחיתולים ביום. בלילה עדיין ישנה עם תחתוני גמילה, מתעוררת עם תחתון דיי ספוג. אציין שישנה חזק ומאוד טוב. איך מתקדמים שלב לגמילת לילה? תודה מראש. קרן
גמילה מהרטבה בלילה באמצעות הפסקת השימוש בחיתול

רוב הילדים נגמלים מהרטבה בלילה באופן טבעי ללא התערבות כלשהיא מצד ההורים. את התהליך הטבעי הזה ניתן לזרז על ידי התערבות יזומה מצד ההורים.
מוצגת כאן לפניך הדרך בה יש לפעול כאשר מנסים לזרז את תהליך הגמילה הטבעי מהרטבה בזמן שינה.


יש להפסיק את השימוש בחיתול למשך שבועיים.

לאפשר לילד לישון ללא חיתול.
לאפשר לו לשתות באופן חופשי בשעות הערב,
לעודד התרוקנות בשירותים לפני השינה אך לא להפעיל לחץ,
להימנע מהערות יזומות של הילד לשירותים במהלך הלילה.

לעקוב אחר ההתרחשויות.

אם מספר הלילות היבשים הולך ומתרבה בהדרגה -- זה מלמד שהילד נמצא בתהליך גמילה טבעי וכנראה יגיע ליובש מחלט עם הזמן.

אם הילד ממשיך להרטיב ללא כל שינוי במהלך שלשת השבועות -- זה מלמד שלא מתבצע תהליך גמילה טבעי.במצב זה ניתן:

להחזיר את השימוש בחיתול ולנסות שוב בעוד מספר חודשים.

או

לפנות לטיפול באמצעות זמזם הרטבה אלקטרוני אלחוטי.

המיכשור, השיטות והאמצעים הקיימים כיום מאפשרים התערבות טיפולית מוצלחת כבר מגיל שנתיים וחצי – כאשר היא מתבצעת במסגרת הדרכה, ליווי ומעקב במרפאה מקצועית.
לקריאה ולהצגת שאלות נוספות בנושא:

www.kushnir.co.il

www.taftuf.co.il

dr-kushnir@kushnir.co.il

או בטלפון 0522682118

בברכה

ד"ר ברוך קושנירשלום רב
בני בן ה6 סובל מהרטבת לילה, יש לציין כי אחיו הגדולים טופלו אצלך
אנו נוסעים בעוד מס שבועות לטיול משפחתי בארה"ב וכשנחזור אנו מעוניינים להגיע לתחילת טיפול.
האם ניתן ואפשרי לטפל באופן נקודתי ( בזמן הטיול) במינירין ? משקל הילד 16 ק"ג
אודה על תשובתך

שלום רב
נשמח לעזור
ניתן להשתמש במינירין בינתיים
נא פנו אל רופא הילדים לקבלת מרשם

בברכה
ד"ר ברוך קושניראודות קושניר | הבעיה והטיפול | מה גורם להרטבת לילה | הפיתרון | מטרת הטיפול | שיטת הטיפול | סוגי מכשירים | מסגרת הטיפול | הרטבת יום ובריחת צואה | ממצאי מחקרים וטיפולים אחרים | שאלות נפוצות | מרפאות | מפה | עלויות טיפול | עלויות טיפול2 | בניית אתרי אינטרנט | עיצוב אתרי אינטרנט