א. ילד רגיל ( וגם מבוגר) אשר אינו סובל מהרטבת - לילה, חי בחופשיות מחלטת בנושא שליטה בשלפוחית. הוא אינו עושה כל פעולה מיוחדת על מנת שלא להרטיב בלילה. מערכת הרפלקסים האחראית על השליטה בשלפוחית בזמן שינה מתפקדת באופן עצמאי בדיוק כמו מערכות אחרות בגוף, נשימה, לב וכו'. הוא שותה בחופשיות בשעות הערב, הוא יכול להיות עייף ולישון שינה עמוקה מאד, הוא לא מושפע מהבדלי טמפרטורה או ממצבי רוח לפני השינה, הוא לא חייב להקפיד להתפנות לפני השינה, וכמובן שלא מעירים אותו באופן יזום בלילה.


ב. מתוך כך מטרתו של כל טיפול בהרטבה חייבת להיות: להביא את הילד המרטיב לאורח חיים רגיל, כמו זה של הילד הלא מרטיב. הוא יוכל ללכת לישון ללא כל אחריות או הכנות מיוחדות והוא - לא ירטיב.


ג. על רקע הנאמר לעיל, נסקור שאלות שונות הקשורות לנושא:


האם מותר לשתות בשעות הערב ולפני השינה?
בהחלט כן !!!
הרטבת - לילה אינה נובעת משתיית יתר לפני השינה. ילד רגיל יכול לשתות כאוות נפשו לפני השינה - הוא לא ירטיב בלילה. אם תהיה שלפוחית השתן שלו גדושה הוא יחוש את הלחץ ויקום לשרותים. כך גם צריך לחיות הילד המרטיב. לכן: יש לשתות בחפשיות מחלטת לפני השינה.
הנסיון לכפות על ילד הגבלות בשתיה לפני השינה, אינו מביא לכל הצלחה. הוא כן גורר ויכוחים ומריבות בין הילד וההורים ומעכיר את האווירה בבית.


האם חייבים להתפנות בשרותים לפני השינה?
בהחלט לא !!!
ילד רגיל לא ירטיב בלילה גם אם לא יתפנה בשרותים לפני השינה. . אם תהיה שלפוחית השתן שלו גדושה הוא יחוש את הלחץ ויקום לשרותים. כך גם צריך לחיות הילד המרטיב. לכן: אין לכפות התפנות בשרותים לפני השינה . יש להשאיר את ההחלטה בנושא באופן חפשי בידי הילד.
הנסיון לכפות על ילד התפנות בשרותים לפני השינה, אינו מביא כל תועלת. הוא כן גורר ויכוחים ומריבות בין הילד וההורים ומעכיר את האווירה בבית.
יש להדגיש כי לא תמיד יחוש הילד צורך להתפנות בשרותים בדיוק לפני השינה. סרובו להוראת ההורים נובעת מהסיבה הפשוטה: אין לו !!!
נזק נוסף בהקשר זה נגרם מכך שההורים , לפעמים, מפרשים את הסרוב כאדישות ,חוסר איכפתיות או אפילו רצון מכוון להרטיב בלילה, מטיחים האשמות כאלה בילד ומוסיפים לסבלו הנפשי ולתחושת הכשלון וחוסר האונים.


האם ישנם מאכלים או משקאות מסויימים מהם יש להימנע לפני השינה?
בהחלט לא!!!
ילד רגיל לא ירטיב בלילה , נקודה. הוא שותה ואוכל מה שהוא רוצה וכמה שהוא רוצה. . אם אכל או שתה מאכל או משקה בעל תכונות משתנות באופן מיוחד ,תהיה שלפוחית השתן שלו גדושה ,הוא יחוש את הלחץ ויקום לשרותים. כך גם צריך לחיות הילד המרטיב. לכן: אין להכתיב לו את סוגי המשקאות או המאכלים בשעות הערב ולפני השינה. יש להשאיר את ההחלטה בנושא באופן חפשי בידי הילד.
הנסיון להכתיב לילד סוגי משקאות או מאכלים לפני השינה, אינו מביא כל תועלת. הוא כן גורר ויכוחים ומריבות בין הילד וההורים ומעכיר את האווירה בבית.


האם הרטבת - לילה נובעת משינה עמוקה?
בהחלט לא!!
שינה עמוקה וטובה היא מבורכת ותורמת רבות לתפקוד תקין במשך היום. רוב הילדים והמבוגרים ישנים עמוק ואינם מרטיבים. גם הילד המרטיב יוכל לישון עמוק ולא להרטיב כאשר יטופל ובעייתו תיפתר.
אי לכך, יש לאפשר לילד המרטיב לשחק, להתרוצץ ולהתעייף כאוות נפשו במשך היום . אין לכפות עליו הגבלות כלשהן ואין להכתיב לו שעות שינה מוקדמות על מנת למנוע הרטבה בלילה.
נסיונות הגבלה כאלה יגררו מריבות וויכוחים עם ההורים ויעכירו את האווירה בבית.


האם יש להעיר את הילד בלילה להתפנות בשרותים?
לא!
ילד רגיל לא ירטיב בלילה בין אם יעירו אותו ובין אם לאו. השליטה בשלפוחית היא עצמאית ואוטומטית. רוב הילדים ( והמבוגרים) ישנים רצוף כל הלילה. אם השלפוחית גדושה הם קמים מעצמם להתפנות לשרותים.
כאשר מעירים ילד לשרותים בלילה ביזמת ההורים, ניתן למנוע הרטבה באותו לילה בלבד. פעולה זו אינה מובילה ליכולת שליטה עצמאית ואוטומטית של שלפוחית השתן. כאשר היא נמשכת לאורך זמן, היא עשויה לפגום באיכות השינה של הילד ולחבל בכושר הריכוז ובתפקודו בלימודים במשך היום.
כאשר הילד ישן עמוק ומתנגד להערה ולהליכה לשרותים, נוצרים ויכוחים ועימותים מתישים וחסרי תועלת הגורמים לעגמת נפש נוספת לו ולהוריו.


האם מתן פרסים על לילות יבשים תורם לפתרון הבעיה?
בהחלט לא!!
הרטבת - לילה אינה בשליטתו של הילד. זהו שיבוש בפעולתו של מנגנון רפלקסים אוטומטי המפקח על שלפוחית השתן. מטרתו של טיפול בבעיה היא לתקן את השיבוש הזה. הצעת פרסים או איום בעונשים עשויה לחדד את הדריכות של הילד , לגרום לו לישון פחות טוב ובכך להשיג שליטה בשלפוחית . שליטה זו אשר אינה מבוססת על תפקוד תקין ועצמאי של מערכת הרפלקסים , בדרך כלל, קורסת לאחר מספר ימים והילד חוזר להרטיב. בהקשר זה ניתן גם לראות תופעה נפוצה של ילדים מרטיבים אשר מצליחים להיות יבשים כאשר ישנים בבית אחר ( אצל קרובים או חברים). ההורים מפרשים זאת , בטעות , כ "עוד הוכחה " לכך שהילד מסוגל לשלוט בבעייה אם רק ירצה.
בנוסף לכך, בעצם יישומו של רעיון זה יש מסר של אי אמון ואי הבנה כלפי הילד, המטיל את האחריות לבעיה על כח הרצון שלו. זוהי טעות הפוגעת בדימוי העצמי של הילד ומוסיפה לתחושת הבדידות, התסכול וחוסר האונים.

לכן, אין להציע פרסים ואין לאיים בעונשים, כדרך להפסקה של הרטבת - לילה.


האם על הילד המרטיב לכבס בעצמו את כלי המיטה שלו?
בהחלט לא!!!
כאשר משימה זו מוטלת על הילד כעונש או כמחיר על מנת שיעשה מאמץ גדול יותר שלא להרטיב בלילה - היא שגויה, מזיקה ומשפילה.
בעיית ההרטבה נובעת מליקוי פיזיולוגי. לילד עצמו אין על כך שליטה של ממש. מתוך הטלת עונשים לא תתרום לפתרון הבעייה אלא רק תפגע ותשפיל את הילד.


הרטבת - לילה היא בעייה הנגרמת על רקע נפשי?
לא!! אבל.
מצבים רגשיים כגון: ריב לפני השינה, התנסות מרגשת במשך היום, מבחן קשה צפוי, וכו', עשויים להחמיר או להגביר את הבעייה אצל ילדים אשר מנגנון השליטה האוטומטי בשלפוחית שלהם אינו תקין.
ילד רגיל אשר אינו סובל מהרטבה חווה חויות רגשיות שונות ומגוונות, כחלק טבעי של מהלך החיים השגרתי, אך לא יגיב בהרטבה בלילה.
אי לכך, אין להפנות ילד מרטיב לטיפול פסיכולוגי. כאשר מטפלים בבעייה הפיזיולוגית, וכאשר מנגנון השליטה בשלפוחית יתפקד באופן תקין, תתבטל השפעתם של מצבים רגשיים שונים והם יחדלו מלעורר תגובות של הרטבת - לילה.


האם להשתמש באמצעי ספיגה ( תחתוני לילה) אצל ילדים מרטיבים?
התשובה הנכונה והיעילה ביותר לבעייה של הרטבת - לילה היא טיפול בבעייה והפסקת ההרטבה כבר מגיל ארבע.
אצל ילדים אשר אינם מטופלים, תחתוני הלילה הסופגים החד פעמיים מספקים הקלה פרקטית משמעותית על ההתמודדות עם הבעייה. הם חוסכים את אי הנעימות הפיזית, את הריחות ואת הכביסות. השימוש בהם מאפשר לילד ולמשפחה ללון מחוץ לבית, לצאת לטיולים וכיוב"ז.
ניתן להשתמש בתחתוני הלילה גם במהלך הטפול עצמו ( זמזם ההרטבה מוצמד לתחתונים) ולהימנע לחלוטין מהרטבה של בגדים וכלי מיטה.


האם הרטבת לילה היא תוצאה של טעויות אותן עשו ההורים בנסיונות הגמילה העצמיים שלהם ?
בהחלט לא!!
רוב הילדים נגמלים מהרטבה בלילה בין הגילים שנה וחצי ושלש. הגמילה מתרחשת כתהליך התפתחותי טבעי ואינה תלויה בדרך פעולתם של ההורים. אין למעשה דרך כלשהי " נכונה " אשר על ההורים לנקוט בה על מנת לגמול מהרטבה בלילה.
אי לכך, אין כל סיבה מוצדקת שהורים יחפשו את ה "טעויות" שעשו או יחושו תחושות אשם או כשלון בנושא זה.
כמעט כל הילדים אשר לא נגמלו באופן טבעי מהרטבת - לילה עד גיל 4, יכולים לקבל טיפול באמצעות " זמזם הרטבה " ולהיגמל.


האם הילד שלי מתאים לטיפול?
רוב הילדים מתאימים לטיפול באמצעות הזמזם האלקטרוני.
על מנת לקבל תשובה מדוייקת לגבי הילד שלכם, אנא מלאו את שאלון ההתאמה לטיפול , באתר זה, העבירו אותו אלינו ונשמח להשיב תשובה.


האם יש צורך בבדיקות רפואיות?
כאשר ההרטבה מתרחשת בלילה בלבד, אין צורך בבדיקות רפואיות. כאשר להרטבה בלילה נלויית גם הרטבה ביום , בזמן ערות, כדאי לבקש את רופא הילדים לבצע בדיקות שתן ולבצע בדיקת אולטרה סאונד של דרכי השתן.


האם הטיפול עלול להזיק?
הטיפול באמצעות ה "זמזם האלקטרוני" לא יכול להזיק כלל.
לגמילה מהרטבת - לילה השפעות חיוביות משמעותיות במספר תחומים.
משתפרת האוירה הכללית בבית - שחרור מנטל של כביסות, ריחות לא נעימים, כעסים על הילד והצורך לשמור , סוד ".
משתפר הדימוי העצמי של הילד אשר חש תחושת כשלון והתבייש בבעיית ההרטבה.
מתחזק הבטחון העצמי ויכולת ההסתגלות החברתית כתוצאה מהסרת המגבלות על טיולים, לינה אצל חברים וכיוב"ז.


ניסינו בעבר ולא הצלחנו - האם נצליח עכשיו?
כאשר מנסים טיפול באמצעות ה "זמזם האלקטרוני " ללא הדרכה מקצועית מתאימה, יש סיכוי רב להיכשל. כאשר מבצעים את הטיפול במסגרת , בהדרכה ובמעקב מקצועי מסודר, קשה מאד להיכשל.
גם אם נכשלתם בעבר, יש לכם סכוי טוב להצליח הפעם.


האם עדיף לטפל בחורף או בקיץ?
ממש לא משנה.
כל זמן וכל עונת שנה הם טובים להתחלת טיפול בבעיית ההרטבה.
האם הטיפול כולל שיחות עם הילד?


אני הרטבתי עד גיל 14, האם גם בני ירטיב עד גיל זה?
בהחלט לא !!!

הנטיה להרטבה , במקרים רבים , עוברת בתורשה. יחד עם זאת אין כל הכרח שילד ירטיב עד הגיל אשר בו אחד מהוריו הרטיב. ניתן לטפל בבעייה כבר מגיל 4 אצל כל הילדים.


שלום אני אמא לילדה כבת חמש מטופלת בקולכיצין עקב חשד לFMF מגיעה לשירותים במשך היום בדקה האחרונה לעיתים עם תחתון רטוב. ישנה עדיין עם טיטול. מה ניתן לעשות ?
שלום רב לכם,

תודה עבור פנייתכם.


אשמח לסייע לכם בפתרון הבעיה.

לשם קיום שיחה מקדימה

נא התקשרו עימי ישירות

0522682118

בברכה

ד"ר ברוך קושנירשלום דוקטור קושניר
הבת שלי בת 3 וחצי היא ניגמלה מחיתולים בערך בגיל שנתיים גם ביום וגם בלילה והיום פעם או פעמים בשבוע בורח לה פיפי מתוך שינה.
היא מתעוררת אחרי זה שלא נעים לה שהיא רטובה
ולפעמים בורח לה גם ביום
רציתי לדעת מה אתה ממליץ שכדי לעשות אם הבת שלי

בברכה

שירלי

שלום רב
אשמח לעזור

נא צרו קשר עם דלית

לשיחה מקדימה

0525256764

בברכה

ד"ר ברוך קושנירשלום!
הבת שלנו בת 9 וחצי טופלה אצלכם בשיטת הפעמון לפני בערך שנתיים וחצי זה עבד אצלה מהר מאד בלילה אבל ביום היו לה דליפות. מאז לעיתים רחוקות היא הרטיבה גם בלילה. לאחרונה היא מרטיבה לפעמים כמה פעמים בשבוע ואני גם שמתי לב שקשה לה להתאפק. עשיתי לה בדיקת שתן והיא יצאה תקינה.אולי כדאי שוב לנסות את השיטה של הפעמון? מחכה לתשובה,טליה.

שלום טליה,

אכן כדאי לחזור לשימוש בזמזם.

נא צרי עימי קשר טלםוני

בברכה

ד"ר ברוך קושניר
0522682118שלןם,
האם אתה מפנה גם לטיפול תרופתי במידה והטיפול עם הזמזם לא הצליח?
תודה
אורן

במקרים מסויימים, בהתאם לצורך, אנחנו משלבים גם טיפולים תרופתיים.


שלום יש לי ילדה בת 5 וחצי מגיל 2 וחצי גמולה מטיטולים בשנה אחרונה חזרה להרטיב בלילה על בסיס יומי מה לא נסינו כלום לא עוזר מה עשים ? ועם בגיל הזה עדיין לא צריך לדאוג ? תודה
שלם רב

נשמח לעזור

נא צרו קשר ישיר עם דלית

0522682118

בברכה

ד"ר ברוך קושנירלבני בן ה-6 בורח צואה בתחתונים מאז שנולד האחיו התינוק.
האם באפשרותכם לטפל בבעיה?

שלום רב לכם,

תודה עבור פנייתכם.


אשמח לסייע לכם בפתרון הבעיה.

לשם קיום שיחה מקדימה

נא התקשרו עימי ישירות

0522682118

בברכה

ד"ר ברוך קושנירהאם אתה מטפל גם עם ילדים מוגבלים? האם זה רק להרטבת לילה או גם על שליטה בצרכים?
שלום לימור

אני מטפל גם בילדים מוגבלים ובכל התחומים של שליטה בצרכים.

נא התקשרי עימי ישירות לשיחה לגבי הילד שלך.

בברכה

ד"ר ברוך קושניר
0522682118יש לי ילד בו ארבע ותשע חודשים שעושה קקי בתחתונים מאז שהוא נגמל מחיתול ועכשיו אח שלו הקטן בן שלוש וחודשים שנגמל מחיתולים לא מזמן גם עושה קקי בתחתונים בגלל שהוא מחקה את אח שלו מה עלי לעשות אני צריכה עזרה דחוף
שלום רב לכם,

תודה עבור פנייתכם.


אשמח לסייע לכם בפתרון הבעיה.

לשם קיום שיחה מקדימה

נא התקשרו עימי ישירות

0522682118

בברכה

ד"ר ברוך קושנירביתי בת 3.5. התחלנו גמילה לפני שנה ועד היום יש לה כמעט פעם ביום פספוס. הורדנו את הטיטול גם בלילות בתחילת האביב מכיוון שהבחנו שהטיטול עצמו מחמיר את בעיית ההרטבה ביום אך היא מרטיבה כ-3 פעמים בלילה. מה ניתן לעשות?
שלום רב לכם,

תודה עבור פנייתכם.


אשמח לסייע לכם בפתרון הבעיה.

לשם קיום שיחה מקדימה

נא התקשרו עימי ישירות

0522682118

בברכה

ד"ר ברוך קושנירשלום דוקטור, כשהתחלתי את הטיפול כבר אחרי יומיים, הייתי קמה מיוזמתי להתפנות ללא צורך המכשיר,
אחרי חודש פתאום, המכשיר לא מצפצף ואני קמה רטובה

שלום דוקטור, כשהתחלתי את הטיפול כבר אחרי יומיים, הייתי קמה מיוזמתי להתפנות ללא צורך המכשיר,
אחרי חודש פתאום, המכשיר לא מצפצף ואני קמה רטובה
Dod5@gmail.comשלום,
הטיפול עבר בהצלחה,
מבקשת להחזיר את המכשיר ..ומבקשת לדעת איך אני מבצעת את ההחזרה?
אילנית

ברכות על סיום הטיפול
נוהל החזרת מכשיר בתום טיפול

א. באמצעות הגעה למרפאה – נא לתאם טלפונית עם המטפל ולהגיע למרפאה בשעות הקבלה – למסור את המכשיר ולקבל במקום צ'ק על סכום הערבון ששולם.
באמצעות הדואר - נא לשלוח את המכשיר במעטפה מרופדת בדואר רשום אל הכתובת:
ד"ר ברוך קושניר, ת.ד. 39509, תל אביב 61394
נא לציין במכתב נילווה כי אתם מחזירים את המכשיר ומבקשים חזרה את סכום הערבון. נא להוסיף את פרטי הילד, את הכתובת ואת הטלפון שלכם.
צ'ק על סכום הערבון יישלח אליכם הביתה.

לשאלות נוספות נא התקשרו עם דלית 0525256764דר קושניר שלום רב
ביתי בת 6 נכנסה עכשיו לכיתה א עקב זה שהשירותים מטונפים ומלולכים היא מתאפקת לפיפי ולא עושה קרה פעמיים השבוע בכיתה שברח לה אחרי חמש שעות של התאפקות לפני כולם מה ניתן לעשות אם זה זה אף פעם לא היה תודה רבה

דר קושניר שלום רב
ביתי בת 6 נכנסה עכשיו לכיתה א עקב זה שהשירותים מטונפים ומלולכים היא מתאפקת לפיפי ולא עושה קרה פעמיים השבוע בכיתה שברח לה אחרי חמש שעות של התאפקות לפני כולם מה ניתן לעשות אם זה זה אף פעם לא היה תודה רבהד"ר קושניר שלום רב,
יש לי ילד בן שנתיים וחצי שלפני כחודש התחיל בגמילה מחיתולים. היוזמה הייתה שלו- הוא החליט שמורידים את החיתול וכך עשינו בשמחה.
מאז הוא עושה פיפי באסלה ברצון רב (ואפילו היו כבר לילות רבים שבהם הצליח שלא לעשות פיפי כל הלילה וקם עם חיתול יבש בבוקר).
לעומת זאת נושא הקקי בעייתי.
בשבוע הראשון לגמילה ניסינו ללמד אותו לעשות קקי באסלה (ישבנון/סיר). בהתחלה הוא ישב על האסלה כעשרים דקות וכשלא הצליח לעשות קקי נכנס ללחץ. כך היה במשך שבוע, כשכל אותו שבוע הוא התאפק שעות ארוכות וסירב לעשות קקי באסלה או בכלל. כשלחץ לו מאד בבטן הוא ביקש שנשים חיתול, כששמנו חיתול הוא ביקש להחליף אותו. כך עשרות פעמים החלפנו עוד חיתול ועוד חיתול עד שבסוף עשה קקי בבכי רב. לאחר אותו שבוע אמרנו לו שהוא יכול לעשות קקי איפה שמתחשק לו וגם קנינו את הסרט שלך "האסלה הקסומה". מאז הוא עושה קקי בקלות רבה. הבעיה היא שהוא עושה קקי בתחתונים או שמוריד את התחתונים ומבקש לעשות "באוויר". ניסינו לשבת על האסלה. בהתחלה סירב בכל תוקף, עכשיו כבר מספר פעמים שהוא ביקש מיוזמתו לשבת על האסלה ואף ישב שם זמן ממושך אך ללא הואיל. הוא לא מבין מה עליו לעשות כדי "לעשות באסלה"
איך נוכל ללמד אותו לעשות קקי באסלה? איך נוכל להפסיק את עשיית הקקי בתחתונים?
מדובר בילד שעושה קקי שלוש פעמים ביום וזה נהיה "לא נעים" כשזה תמיד על הבגדים :-)
אודה מאד לעזרתך

שלום רב

אשמח לעזור

נא צרו עימי קשר טלפוני לשיחה מקדימה

0522682118

בברכה

ד"ר ברוך קושנירשלום דר קושניר, פספסתי את זמן הפורום, אודה לך אם תוכל לענות לי. הבן שלי בן שנתיים ו4 חודשים. לפני שבוע התחלתי לגמול אותו מהחיתול. הבעייה היא שקקי הוא עושה בשירותים ואומר לפני הפעולה ופיפי ברגע שיוצא לו כמובן על עצמו ועל הרצפה אז הוא אומר פיפי מהר שירותים. השאלה היא האם להמשיך? האם זה שהוא מודע לפיפי שהוא עושה האם הוא בכיוון? ויש לציין שברוב המקרים הפיפי שאני לוקחת אותו לא יוצא בשירותים ואז באמבטייה כן יוצא לו.
אודה על תשובתך. תודה אורית

לום אורית, נראה שאתם בכיוון הנכון. המשיכי ללא הפעלת לחץ כלשהו על הילד בתחום הפיפי. עודדי אותו להמשיך ולעשות באמבטיה כאוות נפשו. ואם יש עוד מקומות סבירים שהוא מוכן לעשות ( עצים, גלגל של מכונית וכדומה) תני לו כאוות נפשו. בשלב מאוחר יותר ינתב את עצמו אל האסלה. הכל צריך להעשות ברוח טובה ובהומור , ללא הפעלת לחץ. בנוסף כמובן אל תשכחי לחשוף אותו ל אסלה הקסומה. בהצלחה.דר׳ קושניר שלום רב,
בני מחזיק צואה במשך כמה ימים ואז מתפנה, כלומר מתפנה פעם ב3,4 ימים. לא כואב לו. לדעתי הוא מפחד מתהליך עצמו. הוא בן שנתיים וחודשיים. האם ניתן לטפל במיקרה כזה?
בתודה,
קטרי

שלום רב לכם,

תודה עבור פנייתכם.


אשמח לסייע לכם בפתרון הבעיה.

לשם קיום שיחה מקדימה

נא התקשרו עימי ישירות

0522682118

בברכה

ד"ר ברוך קושנירשלום רב
בני עבר אצלכם טיפול לפני שנתיים כאשר היה בן 4
הטיפול עבר בהצלחה
כיום הוא בן 6 ובחודשיים האחרונים הוא התחיל להרטיב שוב
(לפי מעקב שלי ביומן לפחות פעם בשבוע אן פעמיים)
אשמח לקבל את עצתך

תודה והמשך יום שקט
שירה

שלום שירה

נא צרי קשר עם דלית 0525256764 לשם תיאום הגעה למרפאה והתחלה מחודשת של הטיפול

בברכה

ד"ר ברוך קושנירשלום דר׳ קושניר, רותם ביתי בת ה3 גמולה מחיתולים ביום מגיל שנתיים ושלושה חודשים. בתחילת הגמילה מחיתולי יום ראינו שהחיתולים בלילה נשארים יבשים לכן החלטנו להוריד את החיתולים גם בלילה. לאחר כמעט חודש של לילות יבשים בקיץ כשהגיע החורף חזרה ההרטבה . החזרנו את החיתול, אבל לקראת האביב האחרון הרגשנו שהיא גדולה מספיק ולא היה לנו לב להשאיר את החיתול, הורדנו אותו כנראה מוקדם מידי והתחלנו להעיר אותה בלילה לשירותים. בימים שלא מעירים אותה היא מרטיבה במיטה. רציתי לדעת האם זה בסדר להחזיר את חיתול הלילה עד שנראה גמילה טבעית? האם זה לא יפגע בילדה?תודה מראש, עינב
שלום רב,
תודה עבור פנייתכם,
אשמח לסייע לכם בפתרון הבעיה.
נא התקשרו עימי לשם קיום שיחה מקדימה
0522682118
בברכה
ד"ר ברוך קושניר
שלום ד"ר קושניר,

ברצוני לשאול אותך לגבי המילה מחיתולים של בני בן שנתיים ושלושה חודשים.
העניין הוא כזה שבבית ומחוץ לבית כמו בגינה , בקניון, בבית הוריי הוא גמול ומבקש ממני ללכת לישבנון או לשירותים ואינו מרטיב.
לאחרונה, כנראה לפי שיחתי עם הגננת של בני, הוא מתאפק כל היום עד שלקראת סוף היום הוא עושה באסלה בגן או שבעצם בורח לו הפיפי.הגננת חושבת שאולי הוא לא מוכן נפשית עדיין לגמילה בגן.
ראוי לציין כי בשבועיים האחרונים הוא התחיל לפשל גם בבית, מה שלא היה קודם לכן. הגננת אומרת שהוא מתוסכל ואף לעיתים בוכה.
מה עלי לעשות? אינני רוצה להחזירו אחורה לחיתולים על-מנת לא לבלבל אותו.

אודה לעזרתך ולתשובתך,

שלום רב,
תודה עבור פנייתכם,
אשמח לסייע לכם בפתרון הבעיה.
נא התקשרו עימי לשם קיום שיחה מקדימה
0522682118
בברכה
ד"ר ברוך קושנירדר קושניר שלום
בעבר בני אופיר טופל אצלך בהצלחה ונחרטה בראשי המקצועיות של כל אנשי הצוות שלך.
לכן אני פונה אליך.
לאחרונה הוצאתי ספר שעוסק בפחד של הילדים לעשות צרכים באסלה. הספר ששמו קקי חומי שזור בציורים משעשעים. תוכל להתרשם ממנו באתר www.kaki-humi.com וגם בדף הפייסבוק קקי חומי.
אשמח לשתף איתך פעולה בעניין.

מירב

שלום רב לך מירב, אשמח לעיין בעותק של הספר . נא העבירי אלי אל ד"ר ברוך קושניר, ת.ד. 39509, תל אביב 61394. בברכה, ד"ר ברוך קושניר


ביתי בת חמש ומרטיבה באופן לא קבוע בין פעם לפעמיים ביום. היינו אצל רופא עשינו בדיקות- הכל יצא תקין היא קיבלה חצי כדור לחזק את השלפוחית וזה עזר בהתחלה אחר כך שוב חזר.
מה עושים?

שלום רב לכם,

תודה עבור פנייתכם.


אשמח לסייע לכם בפתרון הבעיה.

לשם קיום שיחה מקדימה

נא התקשרו עימי ישירות

0522682118

בברכה

ד"ר ברוך קושנירביתי בת חמש ומרטיבה באופן לא קבוע בין פעם לפעמיים ביום. היינו אצל רופא עשינו בדיקות- הכל יצא תקין היא קיבלה חצי כדור לחזק את השרי
שלום רב לכם,

תודה עבור פנייתכם.


אשמח לסייע לכם בפתרון הבעיה.

לשם קיום שיחה מקדימה

נא התקשרו עימי ישירות

0522682118

בברכה

ד"ר ברוך קושנירשלום רב
לפני 3 שנים התחלנו טיפול אצלך לאחר תקופה בתי הפסיקה להרטיב וכך היה במשך שנה פלוס אולם בשנה האחרונה היא שוב חזרה להרטיב בתחילה לסרוגין וכעת כל יום
מה נעשה?

שלום רב

נשמח לעזור

נא צרו קשר עם דלית
0525256764

בברכה

ד"ר ברוך קושנירשלום אני אבא של עידן וייעצת לנו להחזיר את הצפצפן. הבטריה שלו נגמרה איך מחליפים ומה עושים?
תודה

שלום רב

נשמח לעזור

נא צרו קשר עם דלית
0525256764

בברכה

ד"ר ברוך קושנירד"ר קושניר שלום,
בני בן ה 15 ומלווה בבעיית האנקופרזיס מאז נולד עד היום. בשיחה עם פסיכולוגית בית הספר , הפנתה תשומת לבי שאתה מטפל בנושא זה, אני שייכת לקופ"ת כללית. אשמח לעזרתך, תודה

שלום רב לכם,

תודה עבור פנייתכם.


אשמח לסייע לכם בפתרון הבעיה.

לשם קיום שיחה מקדימה

נא התקשרו עימי ישירות

0522682118

בברכה

ד"ר ברוך קושנירהי ד"ר,
יש לי ילד בן שלוש ועשרה חודשים. בשנת הלילה כל הזמן בורח לו פיפי והוא עוד עם טיטול. אך במשך היום גם המון המון פעמים בורח לו, לפעמים אני רואה שהוא מחזיק עם היד ..ושאני שואלת אותו יש לך הוא עונה לו בוכה ומשתולל שלא רוצה ללכת ואחרי כמה דקות אני רואה שהתחתון שלו רטוב. גם בגן המון פעמים מרטיב , אם אני לא לוקחת אותו או בעלי לשירותים הוא לא עושה ומתפספס לו כל הזמן. לעומת זאת גדולים מאז שנגמל תמיד הולך לבד לשירותים ועושה. מה עלי לעשות? שנה הבאה כבר עולה לגן של טרום חובה ובוודאי שלא יחליפו לו אם יהיה לו רטוב.

שלום רב לכם,

תודה עבור פנייתכם.


אשמח לסייע לכם בפתרון הבעיה.

לשם קיום שיחה מקדימה

נא התקשרו עימי ישירות

0522682118

בברכה

ד"ר ברוך קושניר

שלום !
ביתי בת 9 נגמלה לפני בערך שנה וחצי מהרטבת לילה ע"י שיטת הזמזם אצלכם, הטיפול עבד מהר ובהצלחה הבעיה היא שיש לה דליפות במשך היום וזה לא מפסיק. מה אפשר לעשות?
תודה

הוראות לטיפול בהרטבה בזמן ערות בלבד ( אשר אינה נלויית אל הרטבת לילה)יש לקחת את הילד לשירותים אחת ל 45 דקות בכל זמן שהוא נמצא ליד אחד מההורים. ההדגשה היא על לקחת. לא להציע, לא לבקש, פשוט לקחת פיזית ביד ולנסות להשתין באסלה. גם אם הילד מתנגד, אומר שאין לו, מבטיח לעשות אחר כך, בכל מקרה, לא לוותר. הילד חייב ללכת לשירותים ולנסות. ברוב המקרים יש שיפור משמעותי אחרי שבועיים. אז עוברים לתדירות של כל שעה וחצי, אח"כ לתדירות של כל שעתיים וחצי ובהדרגה מצמצמים את מעורבות ההורים עד אשר אין צורך להתערב כלל. במהלך הטיפול, כל פעם שהילד הולך לשירותים מיזמתו הוא מבטל את הלקיחה הבאה על ידי ההורים.

בהצלחה,

ד"ר ברוך קושנירשלום, הבן שלי כמעט בן שלוש, החל גמילה לפני שבועיים בזמן חופשה של כמה ימים ובקלות רבה עשה פיפי בשרותים. לאחר פעמיים שעשה כמה קקי בשרותים החלה עצירות וישנו קושי לעשות בשרותיםבסיר. פעם אחת הסכים לעשות בגינה:) מבקש חיתול כדי לעשות קקי. במקביל, לא מוכן ללכת עם תחתונים לגן ומתעקש על חיתול. הסברתי לו שהגננות יעזרו לו בגן ויש לו בגדים להחלפה וכו אך הוא נלחץ מהרעיון והרגשתי שלא לשם אנחנו רוצים להגיע...ומאז הולך לגן עם חיתול וכשיש לו פיפי מבקש מהגננת שתוריד לו ואח"כ תחזיר. השאלות שלי:א. האם להשאיר את המצב כך, "לזרום" ושימשיך עם החיתול? מצד אחד זה קצת מבלבל אותו אני חושבת אך מצד שני לא רוצה בשום אופן מאבקי כוחות. ושאלה נוספת האם לדעתך עלי להיענות לבקשתו לעשות קקי בחיתול? (אציין שאני מקפידה לתת תזונה ותוספים לריכוך הצואה). תודה רבה מראש
שלום רב, בהחלט מומלץ לאפשר לילד לבצע יציאות בחיתול .פנו אלי שוב בעוד כחודש במידה ולא תחול התקדמות בנושא. בברכה, ד"ר ברוך קושניר


שלום.
בני בן חמש. הורדנו לו את הטיטול לפני כחודשיים וחצי. מאז הוא מפספס, בדר"כ יותר מפעמיים ביום. הענין הוא שאני דיי בטוחה שמדובר פה בעניין גנטי, כי גם אני וגם בעלי פספסנו עד גיל מאוחר יחסית.
רציתי לשאול מהם היתרונות של טיפול בזמזם? האם הוא עדיף על פני טיפול תרופתי? האם הוא אינו מסוכן / מעביר קרינה, שכן הבנתי שהוא צמוד לגוף או לסדין?
מהי יעילתו של טיפול זה? כמה זמן צריך הילד המטופל להשתמש במכשיר הזה עד להשגת גמילה מוחלטת? מהם הסיכויים שההרטבה לא תחזור?(בהנחה שלא קרה משהו קיצוני שגרם לריגרסיה)
האם טיפול מסוג זה לא הופך את הילד לתלותי למכשיר, וללא יכולת לשלוט בצרכיו בלי המכשיר?
והאם הטיפול לא עוזר כלל, (שמעתי סיפור ממישהי שהילד שלה לא קם מהזמזום) במקרה כזה- האם יש התחייבות מצידכם לקבל את הכסף בחזרה או לפחות את חלקו?
אודה לתשובתכם הכנה,
הודיה


שלום רב לכם,

תודה עבור פנייתכם.


אשמח לסייע לכם בפתרון הבעיה.

לשם קיום שיחה מקדימה

נא התקשרו עימי ישירות

0522682118

בברכה

ד"ר ברוך קושנירהאם ניתן לקנות את המכשיר בעלות המצויינת ללא עלות של טיפול?
שלום רב,

על מנת להבטיח הצלחה בשימוש בזמזם הרטבה יש לבצע את הטיפול במסגרת הדרכה, ליווי ומעקב במרפאה מקצועית.

זאת הסיבה שאנו לא מוכרים את המכשיר שלא במסגרת זו.

לפרטים נוספים נא צרו עימנו קשר טלפוני :

דלית 0525256764

בברכה

ד"ר ברוך קושניר
שלום ד"ר קושניר,
השבוע התחלנו בטיפול, אנו מתלבטים מה לסמן בטבלת המעקב "ככתם קטן" הזמזם צלצל לפנות בוקר ובני קם לשירותים, הפד היה יבש לחלוטין. האם זה נחשב יבש או כתם קטן?

שלום רב, יבש מסמנים אך ורק כאשר המכשיר לא מצפצף כלל כל הלילה.אודות קושניר | הבעיה והטיפול | מה גורם להרטבת לילה | הפיתרון | מטרת הטיפול | שיטת הטיפול | סוגי מכשירים | מסגרת הטיפול | הרטבת יום ובריחת צואה | ממצאי מחקרים וטיפולים אחרים | שאלות נפוצות | מרפאות | מפה | עלויות טיפול | עלויות טיפול2 | בניית אתרי אינטרנט | עיצוב אתרי אינטרנט